בלוג

לימוד דרבוקה – להכניס קצב ושמחה לחיים

דרבוקה היא כלי הקשה מזרח תיכוני מסורתי אשר נשאר רלוונטי הודות לצלילים המגוונים שניתן להפיק ממנו והמרווח שהוא נותן למתופף. הדרבוקה מככבת בכל סיטואציה בה מוזיקה מתאימה, ממדורות בחוף ועד לתזמורת האנדלוסית. שיטות הניגון השונות בדרבוקה מאפשרות להוציא ממנה מקצבים שונים ולאלתר קטעים שלמים אשר יכולים ללוות שירה או לעמוד כיצירה בפני עצמם. הדרבוקה מומלצת מאוד ככלי נגינה ראשון עבור ילדים ומבוגרים מאחר וניתן ללמוד דרכה את עולם המוזיקה בצורה נוחה.

הדרך הנכונה להיכנס לקצב

בניגוד לכלי נגינה אחרים, ההתקדמות הראשונית בניגון בדרבוקה היא מהירה וניתן כבר לאחר מספר אימונים לייצר מקצבים נעימים לאוזן. ככל שלימודי הדרבוקה יעמיקו כך תעמיק גם ההבנה שלך של העולם המוזיקלי כולו וחוש הקצב שלך יתפתח בצורה מופלאה. החיזוקים הרבים שמקבלים כל אלו המתחילים ללמוד לנגן בדרבוקה הופכים אותה לאידיאלית בתור כלי נגינה ראשון לאנשים המעוניינים להתחיל את דרכם המוזיקלית או לרכוש לעצמם כלי נגינה שתמיד כיף ומתאים לנגן בו.

יתרונות נוספים בלימוד דרבוקה לילדים

היכולות המוטורית והקוגניטיביות הנרכשות במהלך אימוני הנגינה בדרבוקה הינן קריטיות עבור ילדים. מאחר והניגון אינו מצריך יכולות מוטוריקה עדינה רבות, ילדים מגיל חמש יכולים להתחיל ולהתאמן על הדרבוקה ובכך לפתח חוש קצב, מיומנויות מוטוריות, יכולות קשב וריכוז וביטחון עצמי בעולם המוזיקה.

אז איך מתחילים ללמוד לנגן?

כל אחד יכול להתחיל ולהתאמן ביכולות הדירבוק שלו. הודות לסרטוני הדרכה איכותיים וחינמיים והמחיר הנמוך יחסית של דרבוקות, תחילת הדרך שלך על הדרבוקה יכולה להיות קרובה משחשבת. חשוב לציין כי לימוד עצמי יכול לקחת זמן רב יותר מהיעזרות באיש מקצוע.

בעיקר כאשר מדובר בכלי הקשה, הבנת הטכניקה הנכונה בהתחלה היא קריטית לשליטה בכלי. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בדרבוקה מאחר וישנן שיטות ניגון רבות ומתחילים עלולים להתבלבל.

מורה פרטי או קורס?

באנשים המעוניינים בליווי בדרבוקים הראשונים שלהם עולה הדילמה האם קורס דרבוקה עדיף על מורה פרטי לדרבוקה. היתרון העיקרי בלימוד דרבוקה בקבוצה הוא האפשרות לחלוק את הקצב וללמוד מקצבים, החוויה של קורס דירבוק היא אדירה אבל, קשה ליהנות ממנה ולרכוש יכולות ניגון מאפס. מורה פרטי לדרבוקה יאפשר לאנשים הניגשים בפעם הראשונה לכלי להבין אותו באמת והיתרון של היחס האישי, בכלי זה, עולה על היתרונות של למידת הכלי בקבוצה.

לימוד דרבוקה לילדים

יתרונותיו של המורה הפרטי לדרבוקה מתבהרים במיוחד כאשר מדובר בלימוד ילדים מאחר וזהו הכלי הראשון אליו מרבית הילדים ייגשו. בניגוד למבוגרים אשר יכולים לנצל את היותם בקבוצות עם אנשים המיומנים מהם, ילדים יכולים להרגיש לא טובים מספיק ולוותר על הניגון בכלל. חשוב מאוד שהם ירכשו ביטחון ויצברו הצלחות על הכלי בכדי לחזק את הביטחון והחושים המוזיקליים שלהם ולמנוע מהם חוויות של ייאוש. מבחינה זו, מורה פרטי הוא הבחירה העדיפה עבור ילדים והיתרונות שבלימוד דרבוקה כבר מגיל חמש הופכים אותה לכלי ראשון אידיאלי.