בלוג

פיזיקה- לא רק לפיזיקאים

אחד הנושאים הנלמדים בחטיבה ובתיכון, במכינות ובמוסדות האקדמיים השונים הוא פיזיקה. לא כולם יודעים, אך לימודי פיזיקה מסייעים לא רק לתלמידים שמעוניינים ללמוד פיזיקה בעתיד - אלא יכולים לשפר את סיכויי הקבלה לתארים שונים ומגוונים, לתפקידים בצבא, ואף למקומות עבודה. לימודי הפיזיקה אינם קלים ומצריכים השקעה, התמדה, תרגול רב, ולעיתים אף עזרה מגורם מקצועי חיצוני ולקיחת שיעורים פרטיים בפיזיקה.

למה לי ללמוד פיזיקה?

מקצוע הפיזיקה מהווה חלק מהבסיס למקצועות המדע והטכנולוגיה, ומקנה חשיבה מדעית ומיומנויות אנליטיות מתקדמות. ציון גבוה ב5 יחידות פיזיקה פותח דלתות רבות- הן לתפקידים בצבא ולקבלת ציון גבוה יותר במבחני המיון, והן במוסדות האקדמאיים. תנאי הקבלה לתארים ריאליים רבים כוללים ציון גבוה בפיזיקה: תארי ההנדסה, רפואה, מדעי החיים והטבע, ומסלולים דו-חוגיים אחרים. בחלק מהמוסדות להשכלה גבוה, ציון גבוה בבגרות מורחבת בפיזיקה מקנה את האפשרות להתקבל על בסיס מסלולי קבלה מקלים- כמו קבלה ללא פסיכומטרי, או ללא בחינת סיווג מסוימת, ולעיתים אף קבלת פטורים מקורסים במהלך הסמסטר.
בנוסף, היות ופיזיקה נחשב מקצוע מדעי, מועמדים עם ציון גבוה בבגרות בפיזיקה יכולים להנות מבונוס של עד 30 נקודות לממוצע הבגרויות בחלק מהאוניברסיטאות והמכללות, ותוספת בציון הסכם או התאמה במסלולים השונים.
גם תלמידים למקצועות מדעיים אחרים, כמו כימיה או ביולוגיה, ייהנו מהמיומנויות שרכשו בלימודי הפיזיקה, וימצאו אותם כשימושיים ויעילים גם בתחומים אלה.

מכינה בפיזיקה

גם אם לא הרחבתם פיזיקה בתיכון, אין כל סיבה להיבהל ולוותר על התואר עליו חלמתם. בעוד שחלק מהמועמדים ייבחרו להשלים את הבגרות בפיזיקה, או לגשת שנית לבחינה כדי לשפר את ציונה, מועמדים אחרים יעדיפו להירשם למכינה בפיזיקה, אותה מציעים מוסדות שונים להשכלה גבוה בארץ, ולהשלים בה את החומר הנדרש. הקבלה לחוג הרצוי תלויה בקבלת ציון גבוה מציון הסף, אותו קובעת הפקולטה אליה המועמד מעוניין להירשם. במכינות החומר מועבר לרוב בטווח של בין מספר שבועות לכמה חודשים. התשלום על המכינה הינו כמה אלפי שקלים, בנוסף לשכר הלימוד הרגיל.

שיעורים פרטיים בפיזיקה

בשני המקרים, גם בקרב מועמדים אשר יעדיפו לחזור על בחינה הבגרות, וגם בקרב מועמדים שיבחרו להשתלב במכינה ייעודית, רבים מהסטודנטים לעתיד מוצאים עצמם נעזרים בשיעורים פרטיים בפיזיקה. במקרה הראשון- החיילים המשוחררים הספיקו לשכוח את החומר הנלמד בביה"ס, וזקוקים לגורם מקצועי שיכווין אותם. במקרה השני- הלחץ והקצב המוגבר בו כמות חומר גדולה מועברת בזמן קצר במכינה, לעיתים מצריך עזרה של מורה פרטי על מנת לצמצם פערים. המועמדים יודעים כי גם נקודה אחת פחות מציון הסף עלולה למנוע מהם להתקבל ללימודים בשנה הקרובה, ולכן עושים כל שביכולותיהם ומוכנים לקבל כל עזרה המוצעת להם.

גם אם אתם מתכננים להיות פיזיקאים, לומדים פיזיקה לכיף, או זקוקים לידע בתחום כדי להתקבל לתארים אחרים, זכרו כי מקצוע זה מצריך זמן רב, למידה והשקעה, אשר בהחלט תשתלם לכם בעתיד!

מורים פרטיים לפיסיקה