בלוג

שיעורים פרטיים או קורס – מה עדיף?

כאשר אנו עוסקים בנושא של לימודים, קיימים כל מיני סוגים של תלמידים. יש את אלה שמתקדמים ממש בסדר עם הקצב של הכיתה, מבינים את רוב מה שנאמר, מצליחים בשיעורי הבית, מתקדמים עם סולם הקושי ובקיצור הכל ממש טוב איתם.

לעומתם, יש את אלה שקצת מתקשים, שואלים שאלות, מנסים להדביק את הקצב אך קיים שם קושי, ויש את אלה שפשוט כבר איבדו את זה מזמן. כמובן שכל נושא - ריאלי או הומני הוא תחום בפני עצמו וכל תלמיד חי ומתמודד עם הקשיים שלו במשך השנים, בנושאים החלשים שלו. רבים מאיתנו נעזרים במהלך השנים במורים פרטיים שמסייעים לנו לחיזוק ולהעלאת הרמה, חלקנו לוקחים שיעורים פרטיים מחוץ למסגרת בית הספר למטרות העשרה תוך דחיפה מצד ההורים במטרה למנוע קושי עתידי, ויש כאלה שהמטרה העיקרית שלהם היא לקבל ציונים טובים במקצועות חשובים מסוימים, ולכן נעזרים במורים פרטיים.

מסתבר שלא רק סטודנטים שלומדים במוסדות האקדמאיים - מכללות או אוניברסיטאות, לא רק תלמידים בבתי הספר היסודיים ובתיכון נעזרים במורים פרטיים, גם אנשים שכבר סיימו את שנות לימודיהם בבתי הספר, נעזרים במורים פרטיים או בקורסים ללמידת שפות, מחשבים, אמנויות והעשרה. במאמר הבא, נעסוק ביתרונות ובחסרונות של שתי מסגרות חיזוק והעשרה עיקריות - שיעורים פרטיים וקורסים בקבוצות, נדבר על ההבדלים, על הדמיון ובעיקר על מה עדיף ולמי.

קודם כל - הגדר מהן המטרות שלך

read-515531_1280

על מנת לבחור את המסגרת הלימודית - חוץ כיתתית המתאימה לך, חשוב קודם כל להגדיר את המטרות שלשמן את בוחר מסגרת זו. מה זה אומר? אם אני תלמיד בבית הספר היסודי, אשר מתקשה בכיתת האנגלית, נמצא בפיגור קל מאחורה, הציונים שלי נמוכים ביחס לממוצע הכיתתי והמטרה שלי היא בסופו של דבר לגשת לבגרות באנגלית 5 יחידות ולקבל ציון טוב, הסיכוי שמסגרת כמו קורס אנגלית קבוצתית לילדים בגיל שלי, מחוץ לשעות בית הספר לא תתאים לי.

יחד עם זאת, אם מורה פרטי שדובר אנגלית-שפת אם, יגיע אליי הביתה, או אני אליו, וישפר את השפה שלי בצורה ניכרת תוך עבודה על המקומות בהם אני מתקשה, הסיכוי שלי לגשת בסופו של יום ל- 5 יחידות בגרות באנגלית ולהוציא ציון טוב הוא גבוה הרבה יותר. מטרות נוספות יכולות להיות העשרה בלבד, ואז קורס באמת יכול להיות פתרון טוב, אך אם אני סטודנט באוניברסיטה שממן לעצמי את התואר ולכן צריך לעבוד תוך כדי, מתקשה לשמור על קצב עם שאר הכתה יכול להיות ששיעורים פרטיים לטווח הארוך יחסכו לי בזמן במהלך הסמסטר.

לכן, חשוב להגדיר קודם כל את המטרות שלנו. אם נחזור לרגע לסיפור האנגלית נוכל להסביר  מה הן הסיבות שבמצב כזה או דומה לזה עדיף מורה פרטי?

  1. מיקוד חד ואפקטיבי - הסיבה שאנו בוחרים במורה פרטי במקצוע מסוים היא לרוב כי אנו נמצאים באיזשהוא מצב של קושי וצריכים עזרה, תגבור, חידוד. אם איבדנו את זה בכתה שלנו, בה כולם בגיל שלנו, יש סיכוי שגם בקורס קבוצתי, קטן ככל שיהיה - לא נצליח לשמור על ריכוז. בשיעור פרטי המורה מתאים את הקצב אל התלמיד, יודע לזהות את נקודות החולשה של התלמיד באופן מיידי ויודע להתמקד עם התלמיד בצדדים שחלשים אצלו. אם באנגלית לדוגמא יש 3 מרכיבים לשפה - שמיעה, קריאה, כתיבה ורק שניים מהתחומים חלשים אצל התלמיד הוא יידע בדיוק את מה לחזק.
  2. תחושה- יש תלמידים שפשוט לא שואלים שאלות בכתה כי הם מתביישים, כי הם לא רוצים לעקב את כולם, אך בשיעור פרטי מורה טוב יודע לזהות מתי התלמיד לא מבין משהו, מה שקשה מאוד לעשות במסגרת כיתתית. בשיעור פרטי יש כימיה עם המורה ובדרך כלל מחסום הביישנות נפרץ.
  3. לוח זמנים גמיש- בעוד בקורס, הנהלת הקורס היא זו שבונה את לוח הזמנים, את החומר הנלמד, את שעות הקורס וכדומה, בשיעור הפרטי התלמיד והמורה הפרטי מתכננים ביחד את לוח הזמנים. המורה יודע להפעיל שיקול דעת ולהתאים את החומר המתאים לתלמיד במטרה לחזק אותו, לעלות את הרמה שלו ביחס לכתה ולהכין אותו למבחנים המתאימים.
  4. הזמן הוא יקר - בקורס קבוצתי בדרך כלל מחכים לכולם, עוברים על חלקים משיעורי הבית בהם ילדים מסוימים מתקשים, מה שיכול לעקב את אלה שכן הצליחו באותם שיעורים. לעומת זאת, בשיעור פרטי, המעבר על תרגילים או שאלות הוא ממוקד ומתבצע רק על פי מה שהתלמיד לא הבין בעצמו. בשיעור פרטי לא מחכים לאף אחד, מהרגע שהתלמיד והמורה נמצאים ליד השולחן פשוט מתחילים.
  5. תמורה לכסף - בקורס קבוצתי לא תמיד אתה יודע על מה אתה משלם. אז נכון יש תכנית, אותה כולם יודעים מראש, אבל כולנו נתקלנו במצבים בהם המורה מתפזר לכיוונים אחרים, נסחף עם שאלות ולא תמיד מקבלים את התמורה לתשלום. לעומת זאת, מורה פרטי איכותי יודע למקד את עצמו ואת התלמיד, הוא מגיע חד וממוקד כי יש לו חלק מאוד גדול בהצלחה של התלמיד, במיוחד כאשר הוא נמצא קצת מחוץ למסגרת מבחינת הרמה הלימודית.
  6. גמישות, זמינות נוחות - קורס זה משהו מובנה מראש בעוד שיעור פרטי נחשב למסגרת מאוד גמישה המאפשרת שינויי לוז, תחושה ביתית וכדומה.

אז מהם בכל זאת היתרונות של קורס לעומת שיעור פרטי ?

39713558_m

קורס יכול להיות טוב כאשר מדובר במרתון חיזוק לדוגמא לפני מבחן בו המורה, המתרגל או המרצה מעלים שאלות ממבחנים לתלמידים מה שיכול למקד אותם לפני המבחן.

כאמור, קורס הוא מצוין כאשר מדובר במסגרת העשרה כמו לימוד שפה, בה אין לחץ של זמן או מבחנים, אפשר להכיר אנשים, לדבר אחד עם השני וללמוד את השפה בצורה מעמיקה יותר. כאשר אנו ממוקדמי מטרה, תלויים בלוח זמנים של לימודים ומבחנים אינטנסיבי, מעוניינים להתחזק ולהשתפר במקצוע מסוים ולגשת לבגרות או למבחני הסמסטר המסכמים בהצלחה, הממלצה שלנו היא שיעור פרטי - אחד על אחד.

בהצלחה!