בלוג

שיעורים פרטיים: לא רק לסטודנטים ותלמידים

אם חשבתם ששיעורים פרטיים הם דבר המיועד אך ורק לסטודנטים ותלמידים, כנראה שטעיתם בגדול. על פי המידע הנאסף ממאגרי מורים פרטיים באינטרנט, עולה תמונה שונה לגמרי, בה יש קהל גדול מאוד שאינו נמנה על אוכלוסיית התלמידים והסטודנטים. אמנם נכון שתלמידי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים, התיכונים והמוסדות האקדמיים הם חלק נכבד מהקהל הפונה לשיעורים פרטיים, אך הם באמת לא היחידים.

ישנם אנשים הפונים לשיעורים פרטיים בשביל ללמוד שפה. ישנם אנשים אשר מסיבות שונות רוצים ללמד שפה חדשה ואז הם פונים למורים פרטיים עבור שפות. למשל ישנם אנשים אשר יוצאים לרילוקיישן במדינות זרות והם רוצים להכיר קצת את השפה המקומית, ישנם אנשים היוצאים לטיול באמריקה הלטינית ורוצים ללמוד קצת ספרדית לפני הטיול. ישנם אנשים החוזרים מטיול באמריקה הלטינית ומתאהבים בשפה ואחר מחפשים ללמוד ספרדית באופן פרטי.

אך נשאלת השאלה מדוע אנשים פונים דווקא לשיעורים פרטיים בשביל ללמוד שפה ולא לבתי ספר לשפות? האמת שיש לזה יותר מתשובה אחת. ראשית כל, ככל שאנחנו בגיל יותר מבוגר, כך קשה לנו יותר ללמוד שפות. לפעמים זה יותר מעשי ללמוד בשיעור פרטי מאשר בכיתה. כאשר לומדים שפה בשיעורים פרטיים ניתן להתקדם בקצב אישי, לעומת לימודים בכיתה אשר מחייבים את המורה להתקדם בקצב הממוצע של הכיתה. התקדמות בקצב אישי היא בדרך כלל מהירה יותר וכך אפשר להשיג יותר תוצאות בזמן קצר.

לימודי שפות אצל מורה פרטי הם נוחים יותר, זה פחות או יותר ההבדל בין נסיעה במונית לנסיעה באוטובוס. שיעורים פרטיים נותנים לכם גמישות מבחינת השעות, כלומר אתם לא צריכים להתחייב למסגרת לימודים של בית ספר לשפות שמקיים שיעורים בימים ובשעות קבועות. כאשר יש לכם מורה פרטי, אתם כל פעם קובעים שיעור לפי לוח הזמנים האישי שלכם. לפעמים זה ביום שני בערב, לפעמים שבת בבוקר, כל אחד לפי מה שסיכם עם המורה.

לבתי הספר לשפות יש חיסרון כאשר משווים אותם למורים פרטיים. היצע השפות שלהם הוא קטן יחסית. הם לא יפתחו קורסים לשפות אם אין קבוצה גדולה של אנשים המעוניינת ללמוד שפות אלו. בבתי הספר לשפות בישראל ניתן אנגלית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, רוסית, סינית, יפנית וערבית. אך האמת שבעולם ישנן עוד שפות רבות המדוברות על ידי מיליונים. בשל הביקוש הנמוך הן לא נלמדות בבתי ספר לשפות בארץ. לעומת זאת, עבור מורה פרטי מספיק רק תלמיד אחד ואז אפשר לפתוח קורס.

שימו לב שישנם מורים פרטיים שבתעריפים מיוחדים יסכימו להעביר גם שיעורים לקבוצות קטנות. אם אתם רוצים ללמוד שפה חדשה, תוכלו לארגן קבוצה קטנה עם עוד אנשים וכך ליהנות מהיתרון של יחס אישי ושיעורים בלוח זמנים גמיש וגם לשלם מחירים קצת יותר סבירים משיעור פרטי אחד על אחד.

לא רק שפות

מעבר לשפות, ישנם תחומי עניין שיכולים להיות רלוונטיים לאנשים שונים מהאוכלוסיה. אם למשל, מישהו רוצה להכנס לתחום האינטרנט וספציפית ללמוד את מערכת וורדפרס, באתר Lessoons ניתן למצוא גם מורים פרטיים לוורדפרס ולמעשה לעוד מגוון רחב של שפות אינטרנט, תוכנות, נגינה (למשל שיעורים פרטיים בגיטרה) ועוד.